پول فروش سهام عدالت کی واریز می‌شود؟

پول فروش سهام عدالت کی واریز می‌شود؟

بر اساس اعلام سازمان خصوصی‌سازی، از سال ۱۳۸۸ تا به امروز، چیزی در حدود ۴۱ میلیون نفر از سهام عدالت برخوردار شده‌اند. از سال 1396 واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولین در چهار نوبت انجام گرفت که افراد می توانند با مراجعه به samanese.ir  سود واریز شده سهام را مشاهده کنند. در این مرحله هنوز امکان فروش سهام عدالت و دریافت پول فروش سهام عدالت امکان پذیر نبود.

در قدم اول مشمولان سهام عدالت افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان فاقد شغل بودند. اما کم کم مشمولان این طرح افزایش یافتند و به چندین گروه تقسیم شدند:

 • در گروه اول مددجویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی قرار گرفتند.
 • گروه دوم روستاییان و عشایر سرپرست خانوار فاقد شغل بودند
 • گروه سوم کارکنان شاغل در دستگاه های اجرایی و بازنشستگان کشوری و لشگری
 • گروه چهارم شامل سایر اقشار بود : گروه‌های کم‌جمعیت مانند خبرنگاران، زنان سرپرست خانوار، طلاب، خادمان مساجد و…

سهام عدالت که تاکنون مجاز به خرید و فروش نبوده، سرانجام بعد از نامه درخواست رئیس جمهور از رهبری در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ با دستور مستقیم رهبر معظم انقلاب اسلامی آزاد شد و وارد فرآیندهای بعدی برای قابل معامله شدن شد.

در قدم بعدی کسانی که مایل به دریافت پول فروش سهام عدالت ( فروش سهام عدالت و دریافت مبلغ حاصل از آن ) هستند، باید ابتدا روش آزاد سازی سهام عدالت خود را مشخص کنند .

برای آزاد سازی دو روش مستقیم و غیر مستقیم در نظر گرفته شد که در روش سهامداری غیرمستقیم، شما هیچ اختیاری در نحوه خرید و فروش سهام نخواهید داشت و صندوق‌های سرمایه‌گذاری استانی، مدیریت سهام شما را برعهده خواهند گرفت. با انتخاب این گزینه، سهام شما در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله ( 70% ) و صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه استانی ( 30% ) ساماندهی می‌شود.

اما با انتخاب روش مستقیم، مسئولیت سهام  بدون واسطه بر عهده ی شما خواهد بود. در این روش، به میزان سهام اختصاص‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت و به تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی به شما اختصاص خواهد یافت.

 

«مقاله تفاوت روش مستقیم و غیر مستقیم آزادسازی سهام عدالت را بخوانید»

 

چرا پول فروش سهام عدالت دیر واریز شد؟

از تاریخ 6 خرداد ماه 1399 امکان فروش 30 درصد از سهام عدالت توسط بانک ها و کارگزاری ها فراهم شد. سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت درباره ی کسانی که در این مدت اقدام به فروش سهام عدالت کردند اما پول فروش سهام عدالت به حساب بانکی آنها واریز نشده، گفت: برخی از سفارش های فروش هنوز انجام نشده است و در حال حاضر امکان واریز پول فروش سهام عدالت برای بانک ها و کارگزاری ها فراهم نشده است.

او توضیح داد که کارگزاری ها بر مبنای محاسبات و در نظر گرفتن منافع سهامداران اقدام به فروش می کنند و به همین علت هنوز برخی از سهام فروخته نشده است. اگر بیش از ۱۰ روز از ثبت سفارش فروش گذشته، احتمالا اشکالی در شماره شبای سهامدار وجود دارد و توصیه می شود که سهامدار به شعبه محل ثبت، مراجعه کند تا اشکال یا ابهام موجود رفع شود.

برای فروش سهام عدالت کلیک کنید

فروش سهام در بازار بصورت قطعه قطعه صورت می‌گیرد و در مواردی، کارگزار بخشی از سهام را فروخته و هنوز قطعات دیگر سهام به فروش نرفته است. اما پس از فروش کامل ۳۰ درصد سهام، واریز پول فروش سهام عدالت (مبلغ حاصل از فروش 30 درصد سهام عدالت ) به حساب سهامدار انجام خواهد گرفت.

همچنین در راستای همین موضوع در تاریخ ۶ تیر ماه ۱۳۹۹ مطلبی در سایت تجارت نیوز منتشر شد که در ادامه  بخشی از آن را می‌خوانیم :

سامانه سعدی در بستر کارگزاری فارابی اقدام به فروش سهام عدالت می‌کند و پراستقبال‌ترین سامانه سهام عدالت شناخته شده است، نام سامانه معاملات سهام عدالت در این کارگزاری سعدی است.

رحمان بابازاده، مدیرعامل کارگزاری فارابی در خصوص تاخیر در واریز پول فروش سهام عدالت گفت: کارگزاری‌ها با دو هفته تاخیر نسبت به بانک‌ها شروع به فروش سهام عدالت کردند، ولی این که تاخیر به نفع سهامدارانی شد.

بابازاده در خصوص فرایند فروش سهام عدالت در سامانه سعدی عنوان کرد: بعد از فروش اولین لیست سهام عدالت که به ما داده شد، در یکشنبه هفته گذشته براساس لیست دریافتی بخشی از سهام را فروختیم. اما چون لیست فروش به صورت تجمیعی و نه به تفکیک افراد از سوی شرکت سپرده‌گذاری برای ما ارسال می‌شود، بعد از چند روز که اولین سری اطلاعات مشتریان به دست ما رسید، بلافاصله ما وجه را واریز کردیم؛ یعنی برعکس وعده واریز ۴۸ ساعته، ما ظرف ۲۴ ساعت وجوه مشتریان را واریز کردیم.

2 دیدگاه دربارهٔ «پول فروش سهام عدالت کی واریز می‌شود؟»

 1. باعرض ادب واحترام
  دولت محترم روز اول گفتند ازروز ثبت درخاست تاواریز وجه دو روز کاری زمان میبرد واز آنجایی هم که خانواده بنده جزو خانواده شهدای کشتی سانچی هستند اززمتن فوت برادرم شدیدا در مزیقه هستیم وهر۴نفر درخاست فروش دادیم وبرای هزینه عمل بابا ۷میلیون چک دادم برای یکهفته بعد نه دوروزیکه دولت گفت حالا الان پول ندارم پدرم را از بیمارستان مرخص کنم.بابا به پیر به پیغمبر ماسود بالا نمیخوایم شمارو به امام رضا قسم واریز کنین.آخه ماکه داشتیم بسختی وبدبختی زندگیمونو میکردیم دیگه چرا یک لگد دیگه هم زدید؟؟؟؟
  بانک مای التماست میککنم واریز گن

  1. پشتیبانی سامانه سعدی

   دوست عزیز سلام و وقت بخیر
   در صورتی که از طریق بانک ملی اقدام به فروش سهام عدالت کردید باید برای پیگیری از طریق بانک مربوطه اقدام نمایید
   موفق باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.