اگر سهام عدالت نداریم چه کار کنیم

اگر سهام عدالت نداریم، چکار کنیم؟

اگر سهام عدالت نداریم چکار کنیم؟ تا به حال عنوان سهام عدالت خیلی به گوشتان خورده است اما نمی دانید این سهام چیست! پس وقت آن است که یکبار برای همیشه این ابهام را برطرف کنید و از این سهام رایگان بهره مند شوید!

فروش سهام عدالت

همان طور که از عنوان مقاله مشخص است می خواهیم درباره‌ی سهام عدالت و چگونگی دریافت آن و یا همان آزادسازی آن صحبت کنیم.

پس اگر تا به حال سهام عدالت خود را دریافت نکرده اید یا اصلا نمی دانید که سهام عدالت چیست و چه سودی داشتن یا نداشتنش برای شما دارد و یا میان مطالب پراکنده ی بسیاری که از سهام عدالت می شنوید گیج شده اید تا آخر این مقاله همراه باشید.

در این مقاله تمام ابهامات شما در مورد سهام عدالت و چگونگی دریافت آن را به راحتی برطرف می کنیم.

گام اول: سهام عدالت چیست؟

بر طبق تصمیم دولت نهم جمهوری اسلامی ایران در سال 1384 برخی از شرکت های دولتی موظف شدند که مقداری از سهام خود را در اختیار مردم به خصوص اقشار کم درآمد به منظور مشارکت بیشتر مردم در تعاون و اقتصاد کشور قرار دهند.

به زبان ساده سهام عدالت بخشی از سهام شرکت های دولتی است که برای کسانی که مشمول شرایط خرید آن هستند در نظر گرفته می شود.

در مرحله اول برگذاری سهام عدالت ابتدا در چهار استان کشور با تصمیم دولت به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و رزمندگان دفاع مقدس که فاقد شغل بودند این سهام تعلق گرفت.

ارزش این سهام ها هرکدام به مبلغ پانصد هزار تومان بود و قرار بود تحت شرایطی و تخفیف هایی دولتی واگذار شود. اما نکته ای که باید بدانید این است که ارزش سهام عدالت برای هر کسی یکسان نیست!

اوضاع سهام عدالت در سال 1399 چگونه است؟

سهام عدالت پس از چند سال از شروع ثبت نام آن متوقف شد و دیگر نمی توان در آن ثبت نام کرد.

این عمل به این دلیل صورت گرفت که میزان قابل توجهی از آن اقشاری که دولت برای این سهام در نظر داشت ثبت نام کردند و دیگر ظرفیت آن تکمیل شد.

اما شایعاتی مبنی بر اینکه دوباره سهام عدالت آزاد شده است در سال نود و نه به گوش می رسد اما هنوز خبر موثقی وجود ندارد.

گام دوم: آیا شما شامل دریافت سهام عدالت هستید؟

اولین قدم و ساده ترین راه برای شما این است که وارد سامانه سهام عدالت شوید و با وارد کردن اطلاعات خواسته شده استعلام کنید که مشمول این سهام هستید یا خیر.

آدرس سامانه وضعیت سهام عدالت:

www.samanese.ir

از آن جایی که سهام عدالت در ابتدا فقط به اقشار کم درآمد و تحت نظر کمیته های دولتی تعلق می گرفت خیلی ها از اینکه آیا مشمول این سهام هستند خبردار نیستند و نکته مهم دیگر این است که سهام عدالت به فرد تعلق می گیرد نه به خانوار!

پس بهترین راه وارد کردن اطلاعات شخصی در سامانه ی ذکر شده است.

اقشاری که به طور معمول مشمول سهام عدالت می شوند:

  • مدد جویان کمیته امداد امام خمینی
  • کارگران
  • رزمندگان و جانبازان و ایثارگران
  • مددجویان سازمان بهزیستی
  • بازنشستگان و کارمندان سازمان ها و دستگاه های اجرایی
  • روستاییان و عشایر

نکته ی قابل توجه این است که به مددجویان  بهزیستی و کمیته امداد اما خمینی گروه تخفیف دار گفته می شود و ارزش سهام عدالت آن ها نیز بیشتر از دیگران می باشد.

گام سوم: اگر سهام عدالت نداریم چه کار کنیم؟

پس از آنکه طی نوزده مرحله بر اساس قوانین و مقررات مصوب دولت در این خصوص، سهام عدالت در بین اقشاری که در بالا نام بردیم توزیع شد ثبت نام و واگذاری این سهام تا به امروز متوقف شد.

آیا ثبت نام سهام عدالت 99 صحت دارد؟ کسانی که سهام عدات ندارند چه باید بکنند؟

این سوال ها با پراکنده شدن شایعه دوباره آزاد شدن سهام عدالت دوباره بر سر زبان ها افتاد. همان طور که در قسمت های قبلی مقاله اشاره کردیم از دولت دهم به بعد یعنی از سال هزار و سیصد و نود چهار به بعد متوقف ماند.

طی سال های گذشته نیز هیچ زمانی ثبت نام سهام عدالت آزاد نشد. سوالی که پیش می آید این است که آن دسته از اقشاری که می توانند واجد دریافت سهام عدالت باشند و نتوانستند در زمان مقرر ثبت نام کنند چه باید بکنند؟

هنوز هیچ اطلاعیه ی رسمی و موثقی مبنی بر ثبت نام افراد جدید در سهام عدالت وجود ندارد و حتی خانواده هایی که مشمول سهام عدالت هستند و برای مثال عضوی جدیدی در خانواده شان دارند نمی توانند برای این عضو جدید اقدامی بکنند!

فروش سهام عدالت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.