آیا می‌توان سهام عدالت را به بانکها فروخت؟

آیا می توان سهام عدالت را به بانک ها فروخت؟

طی چند روزی که گذشته ماجرای آزاد سازی سهام عدالت دوباره باعث شده است که چند و چون این سهام بر سر زبان ها بیفتد! اما آیا فروش سهام عدالت سهام داران به بانک ها امکان پذیر است؟ و از چه زمانی و با چه اقداماتی می توان سهام عدالت را به شبکه بانکی کشور فروخت؟

فروش سهام عدالت

در ادامه این مقاله تمام جوانب این خبر و چگونگی فروش سهام عدالت به بانک را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

فروش سهام عدالت به بانک

طی توضیحاتی که توسط اعضای شورای عالی بورس در مورد جزئیات ورود بانک ها به فروش سهام عدالت ارائه شد می توان گفته که در حال حاضر تنها برخی خدمات برای سهامداران عدالت توسط بانک ها در نظر گرفته شده است.

طرح این موضوع باعث شد که بسیاری از مشمولان سهام عدالت که در شهرستان های دور هستند یا به شعب کارگزاری معتبری دسترسی ندارند بتوانند از خدمات شعب بانک ها برای سهام عدالت بهرمند شوند.

نکته قابل توجه این است که در حال حاضر حدود 50 میلیون نفر دارنده سهام عدالت هستند و بسیاری از این افراد تجربه ورود به بازار بورس را نداشته اند.

به همین منظور با تأکید رئیس جمهور برای آسان شدن شرایط برای فروش سهام عدالت برای همه ی افراد بانک ها در این زمینه وارد عمل شدند.

با توجه به مصوبه ی شورای عالی بورس هرکسی که بخواهد سهام عدالت خود را بفروشد می تواند به شعبی بانک هایی که که معرفی شده اند مراجعه کند و به این بانک ها وکالت دهد.

بانک ها چگونه سهام عدالت سهامداران را می فروشند؟

بانک ها پس از دریافت وکالت از شخص دارنده سهام عدالت در روز تعیین شده در بورس سهام فرد را می فروشند و پول آن را به صاحب سهام می دهند.

افرادی که می خواهند سهام خود را به بانک بفروشند نیاز دارند که پس از آزاد سازی سهام عدالت نسبت به دریافت کد بورسی اقدام کنند و سپس به بانک و کارگزاری ها مراجعه کنند.

فرآیند دریافت کد بورسی با توجه به مصوبه جدید به صورت غیر حضوری هم می تواند انجام شود اما ممکن است که نیاز داشته باشید به خدمات کارگزاری ها مراجعه کنید.

فروش سهام عدالت به بانک

 

برای فروش سهام عدالت به بانک چه مراحلی را باید طی کنیم؟

مشمولان سهام عدالت پس از آزاد سازی سهام عدالت به روش مستقیم و دریافت کد بورسی (یا در صورت داشتن، همان کد بورسی که از قبل برایشان ثبت شده است) باید به بانک ها مراجعه کنند و در جهت دادن وکالت به بانک ها اقدام نمایند.

همچنین توجه داشته باشید که ارزش سهام عدالت هر یک از مشمولان در اردیبهشت 99 معادل 14 میلیون تومان تخمین زده شد پس بهتر است عجله نکنید!

اما برای کسانی که می خواهند بلافاصله سهام عدالت شان را بفروشند در وهله ی اول باید بگوییم هرگونه فروش و خرید سهام توسط شخص به شخص یا وکالتی و دفتری و قرار دادی در حال حاضر غیر قانونی است.

پس همان طور که گفتیم تنها راه قانونی و مطمئن فروش سهام عدالت به بانک ها می باشد.

دریافت کد بورسی چگونه است؟

برای دریافت کد بورسی و فراهم کردن امکان خرید فروش سهام مشمول سهام عدالت شما باید پس از ثبت نام در سامانه سجام (sejam.ir ) و پرداخت ده هزار تومان هزینه ثبت نام و پس از آن کد رهگیری دریافت نمایید.

در مرحله ی بعدی با رفتن به دفاتر پیشخوان دولت یا کارگزاری های معتبر و انجام عملیات احراز هویت کد بورسی خود را دریافت کنید.

پس از این مراحل است که می توانید دسترسی به معاملات آنلاین داشته باشید و مانند سهامداران عادی بازار بورس نسبت به خرید و فروش سهام خود، یا فروش سهام عدالت خود به بانک ها اقدام کنید.

توجه داشته باشید که:

  1. در فرآیند خرید سهام عدالت توسط بانک های کشور پس از آزاد سازی سهام عدالت صورت می گیرد و این فرآیند نیز مانند معاملات عادی بازار بورس مشمول مالیات و کارمزد کارگزاری می شود.
  2. در حالتی که دارنده سهام عدالت بعد از انتخاب روش مستقیم فقط دو ماه فرصت دارد تا با مراجعه به سامانه سجام و بعد از آن کارگزاری ها، برخی بانک ها یا دفاتر پیشخوان دولت از مقدار دقیق سهام اختصاص یافته مطلع شود.

 

فروش سهام عدالت

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.